BM200/300/400/600 Commercial Automatic Meat Breading Machine for Vegetable
SHANDONG EPS MACHINERY CO.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model NO. : BM200/300/400/600
Process : Thermal Processing
Automatic Grade : Automatic
Type : Meat Grinder
Voltage : 380V
Customized : Customized
Transport Package : Wooden Box
Trademark : EPS
Origin : China
Place of Origin : China
MOQ : 1 set
Price : Negotiable
Delivery Time : Peak Season Lead Time: 1-3 months Off Season Lead Time: one month
Payment Terms : LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union, Small-amount payment, Money Gram
Supply Ability : 2000sets/Months
Contact Now
Product applicatioin
Product Parameters
Modles BM200 BM300 BM400 BM600
Power 1.65KW 1.65KW 2.6KW 3.7KW
Belt width 200mm 300mm 400mm 600mm
Speed range 4-20m/min
Input/Output Height 1050±50mm
Machine Dimensions 1680 550 1600 1680 750 1600
Our Advantages
2.Unique spiral lifting structure minimizes the crushing of various breadcrumbs.
6.Suitable for breadcrumbs, coarse crumbs, snowflake crumbs, and irregular particle breading.
7.Coating of cornflakes under 3mm.